Letter from the head of the University of Silesia, Poland / Лист від очільника Університету Сілезії, Польща

Dear Friends,

We would like to express our strong objection and deep concern over the invasion of your country. We would like to confirm our complete solidarity with you.

At the same time, we guarantee that we will do whatever we can to fully maintain our cooperation. In the current circumstances, we would also like to assure you that we are ready to offer you any help required. Please keep us informed on an ongoing basis how we can be helpful to you. On our part, we will try to ensure that you continue participating in the European and global academic life.

 

With solidarity,
Ryszard Koziołek
Rector of the University of Silesia

 

Дорогі друзі,

Ми хотіли б висловити наше рішуче заперечення і глибоку стурбованість з приводу вторгнення у Вашу країну.  Ми хотіли б заявити про нашу з вами повну солідарність.

У той же час ми гарантуємо, що зробимо все можливе для повної підтримки нашої співпраці. За нинішніх обставин ми також хотіли б запевнити, що готові запропонувати будь-яку необхідну допомогу.  Будь ласка, інформуйте нас на постійній основі, як і чим ми можемо бути корисними для вас. Зі свого боку ми докладемо максимум зусиль, щоб ви продовжували брати участь у європейському та світовому академічному житті.

 

 З солідарністю,
 Ришард Козьолек
 ректор Сілезького університету

© 2024 Borys Grinchenko Kyiv Metropolitan University